Programul Rabla 2026 destinat persoanelor fizice ar putea beneficia în acest an de un buget de 300 de milioane de lei, potrivit proiectului de buget al Administrația Fondului pentru Mediu (AFM), aflat în consultare publică.
Anunțul a fost făcut de ministra interimară a Mediului, Diana Buzoianu, care a precizat că noua ediție a programului va pune accent pe susținerea mașinilor produse și asamblate în Europa.
Buget mai mare decât în 2025
Suma propusă pentru ediția din 2026 este cu 100 de milioane de lei mai mare decât cea alocată la lansarea programului în 2025.
Potrivit Ministerului Mediului, măsura vine în contextul dificultăților cu care se confruntă industria auto europeană, aflată sub presiunea concurenței asiatice și a tranziției accelerate către vehicule electrice.
„Rabla 2026, destinat persoanelor fizice: alocăm 300 milioane lei acestui program național, punând accent pe mașinile produse și asamblate în Europa”, a transmis ministra Mediului.
Condițiile finale urmează să fie stabilite
Deocamdată, condițiile exacte de accesare a programului nu au fost publicate. Acestea vor fi incluse în ghidul de finanțare care urmează să fie elaborat și aprobat după adoptarea bugetului AFM.
Documentul va stabili:
- valoarea ecotichetelor
- criteriile de eligibilitate
- condițiile de înscriere
- tipurile de vehicule finanțate
Reprezentanții Ministerului Mediului susțin că ghidurile vor fi îmbunătățite comparativ cu edițiile anterioare.
Noi programe finanțate prin AFM
Proiectul de buget al Administrația Fondului pentru Mediu include și alte programe de investiții, printre care:
- proiecte de apă și canalizare
- modernizarea iluminatului public
- împăduriri
- sisteme de stocare a energiei în baterii
Programul Rabla rămâne unul dintre cele mai populare programe guvernamentale dedicate înnoirii parcului auto și reducerii emisiilor poluante din România, conform economedia.ro.





