Orașul Mioveni se pregătește de sărbătoare, iar viceprimarul Ciprian Turlea îi invită pe locuitori să participe, în perioada 26 – 29 iunie, la evenimentele organizate cu prilejul împlinirii a 541 de ani de la prima atestare documentară a localității.
Potrivit viceprimarului, Centrul Civic va deveni, timp de patru zile, locul în care miovenenii se vor bucura împreună de concerte, spectacole, competiții sportive, momente culturale și manifestări dedicate identității orașului.
„Mioveni, weekendul acesta ne vedem în Centrul Civic! Nu vă faceți planuri pentru 26–29 iunie! Orașul nostru împlinește 541 de ani de la prima atestare documentară, iar acest moment merită să fie sărbătorit împreună, așa cum știm noi mai bine: cu muzică, voie bună, emoție și oameni frumoși”, a transmis viceprimarul Ciprian Turlea.
Programul anunțat pentru Zilele Orașului Mioveni cuprinde concerte și spectacole pentru toate vârstele, Crosul Orașului Mioveni 1485, momente artistice și culturale, dar și evenimente dedicate Zilei Drapelului Național. De asemenea, vor avea loc și manifestări religioase dedicate ocrotitorilor spirituali ai orașului.
Viceprimarul a subliniat că adevărata forță a acestei sărbători o reprezintă oamenii orașului, cei care dau sens fiecărui eveniment și transformă aniversarea Mioveniului într-un moment special pentru întreaga comunitate.





