Mihnea Claudiu Drumea, consilier de stat la Secretariatul General al Guvernului: ”Argeșul a devenit un hub inovativ”

Înalții oficiali prezenți la evenimentul Argeș Invest de la Pitești pe 7 mai au ținut să sublinieze potențialul extrem de mare al județului nostru. Lucru subliniat inclusiv de către Mihnea Claudiu Drumea, consilier de stat la Secretariatul General al Guvernului, care a declarat: ”Argeșul a devenit un hub inovativ. Argeșul este un model de dezvoltare, un județ unde în viitor tehnologia civilă se va îmbina cu succes cu tehnologia militară”.

Printre participanții și vorbitorii foarte activi de la eveniment s-a numărat și Olimpia Doru – președintele Federației Patronale IMM Sud Muntenia și totodată una dintre cele mai active și implicate femei de afaceri din județ.

Iar declarațiile sale au fost unele extrem de interesante și pertinente.

”Antreprenorii au nevoie de retehnologizare, e obligatoriu pentru a face față. Avem nevoie ca acel parteneriat public-privat să funcționeze la propriu. Argeșul trebuie să devină un pol regional”, a precizat Olimpia Doru.

Dragoș Pîslaru, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, a lăudat Argeșul pentru că este unul dintre județele fruntașe privind atragerea de finanțări prin Fonduri de Coeziune de la UE, suma atrasă fiind de 3,9 miliarde lei: ”Argeșul stă foarte bine la acest capitol”.

Articole recente

Mioveni: Testare gratuită pentru sănătatea ficatului, în zona Făget

Asociația Română Anti-SIDA (ARAS) și Institutul Clinic Fundeni, în...

Viituri şi depăşiri ale cotelor de atenţie pe râuri din 18 bazine hidrografice, până sâmbătă la prânz

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA)...

Pitești: Fără drumuri la ghișee pentru eliberarea certificatelor fiscale

Începând cu data de 07 august a.c. este funcțională...

Noi extinderi ale rețelelor electrice în Mioveni

Primăria orașului Mioveni continuă extinderea rețelelor electrice în zonele...

Categorii de interes