Elevii de nota 10 ai Piteștiului au plecat în tabăra din Serbia. Cristian Gentea: „Să se întoarcă acasă cu amintiri de neuitat”

Mai mulți elevi din Pitești, recompensați pentru rezultatele foarte bune obținute la școală, au plecat în tabăra organizată la Kragujevac, în Serbia, un proiect susținut de municipalitate în cadrul relațiilor de colaborare dintre cele două orașe.

Înainte de plecare, primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, le-a urat drum bun copiilor și le-a transmis să profite din plin de experiența pe care o vor trăi în cadrul schimbului cultural.

„Le-am urat drum bun copiilor noștri care pleacă în tabăra de la Kragujevac, Serbia, oferită de municipalitate ca recompensă pentru rezultatele foarte bune obținute la școală. Părinții par a fi cei mai emoționați – și este firesc. Cei tineri, în schimb, abia așteaptă să trăiască experiența schimburilor culturale și să lege noi prietenii în cadrul acestei tabere. Le dorim să se bucure de fiecare moment, să învețe lucruri noi și să se întoarcă acasă cu amintiri de neuitat!”, a transmis edilul.

Tabăra reprezintă o formă de recunoaștere a performanței școlare și, în același timp, o oportunitate pentru elevii piteșteni de a descoperi o altă cultură, de a-și dezvolta abilitățile de comunicare și de a lega prietenii cu tineri din Serbia.

Articole recente

Un Parchet din Argeș are mai multe dosare cu autor necunoscut decât 10 județe din țară

Inspecția Judiciară a făcut publice recent datele unui amplu...

Sala de sport a Liceului Teoretic „Ion Barbu” din Pitești, reabilitată integral

Astăzi, 14 august, au fost recepționate lucrările de reabilitare...

Pitești: Instrucțiuni pentru depozitarea deșeurilor în containerele îngropate

Cum se folosesc containerele îngropate? Apăsați pedala din dreapta jos...

Categorii de interes