Grupul german Kaercher, unul dintre cei mai mari producători de aspiratoare de pe glob, este totodată și cel mai mare investitor străin din Curtea de Argeș. Anul trecut, Kaercher a finalizat cea de-a treia fabrică din oraș, după precedentele deschise în 2016 și 2021, investiția ridicându-se la 115 milioane euro. Surse autorizate au precizat pentru FinanciarPress.ro că a treia fabrică va fi funcțională din primăvara acestui an, va avea într-o primă etapă aproximativ 100 de angajați și echipamente de ultimă generație, urmând a produce atât aspiratoare, cât și saci și motoare pentru aspiratoare.

În total, cele trei fabrici Kaercher din Curtea de Argeș au o suprafață cumulată de peste 60.000 de metri pătrați, având peste 850 de angajați.

Nemții produc la Curtea de Argeș peste un milion de aspiratoare pe an, atât pentru întrebuințări casnice, cât și profesionale.

Kaercher a investit până acum în total peste 175 de milioane de euro în clădiri și tehnologie la Curtea de Argeș.

 

 

 

 

CONTACT

Despre Noi

Pe site-ul financiarpress.ro veti gasi stiri de ultima ora din domenii de interes public. In fiecare zi va aducem cele mai importante stiri din judetul Arges si nu numai. Va oferim exclusivitati si informatii de cea mai buna calitate si va vom tine la curent cu ceea ce se intampla in domeniul financiar si economic, atat pe plan local cat si national. Lucruri care vor avea impact asupra vietii dumneavoastra vor fi prezentate in mod impartial pentru a intelege si a fi informati asupra masurilor care se iau de catre decidentii politici si veti afla primii evenimentele de interes.