- Wednesday, 29 January 2025
- Written by Denis Grigorescu
- Hits: 741

După o pauză de câteva săptămâni cauzată de vremea rece, s-au reluat lucrările la tronsonul din Argeș al drumului expres Craiova-Pitești. Anunțul a fost făcut miercuri 29 ianuarie de ministrul Sorin Grindeanu, care a precizat că firma UMB a mobilizat, în șantier, 380 de muncitori și 174 utilaje care lucrează la construcția ultimilor 12 kilometri ai primului drum expres din România. Concret, se mai lucrează la porțiunea Albota-Oarja.
Stadiul lucrărilor este la ora actuală de 84%, iar termenul estimat pentru finalizarea acestora este luna mai.
Contractul pentru cei 31,82 kilometri ai tronsonului 4 Colonești-Oarja a fost semnat cu UMB pe 17 august 2021, iar ordinul de începere a lucrărilor a fost dat pe 15 noiembrie 2021. Valoarea contractului este de 617 milioane lei.
Popular Articles
- Most read
Publicitate




