- Thursday, 06 May 2021
- Written by Denis Grigorescu
- Hits: 3027
Preşedintele Klaus Iohannis a semnat miercuri 5 mai decretul privind eliberarea din funcția de procuror ca urmare a pensionării pentru Daniela Lupu, cea care a condus timp de aproape şase ani DNA Piteşti, între noiembrie 2013 şi 16 septembrie 2019. Daniela Lupu va ieşi la pensie din 10 mai. Până atunci, aceasta va mai lucra câteva zile la DIICOT Piteşti, unde era delegată ca procuror de peste un an.
Daniela Lupu a preluat conducerea DNA Piteşti din noiembrie 2013, după ce fostul procuror-şef Călin Nistor a fost promovat procuror-şef adjunct la nivel central al DNA (alături de argeşeanul Marius Iacob), când şefa Anticorupţiei era Laura Codruţa Kovesi. Înainte de a lucra la Piteşti, Daniela Lupu a fost procuror-şef al Serviciului de Urmăriri Penale din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Vâlcea.
Popular Articles
- Most read
Publicitate




