Deputatul PSD de Argeș și chestor al Camerei Deputaților, Simona Bucura-Oprescu, a participat la un eveniment dedicat relațiilor româno-americane, organizat cu prilejul deschiderii Founders Museum și al celebrării a 20 de ani de American Spaces în România.
Evenimentul a avut loc la invitația Excelenței Sale, Darryl Nirenberg, noul ambasador al Statelor Unite în România, și a reprezentat, potrivit parlamentarului argeșean, o reafirmare a relației solide dintre cele două state.
„American Spaces sunt punți între oameni animați de aceleași valori, angajament și acțiune”, a subliniat Simona Bucura-Oprescu, evidențiind rolul acestor centre în consolidarea legăturilor culturale și educaționale.
250 de ani de la Declarația de Independență
Deputatul a amintit că anul 2026 marchează 250 de ani de la semnarea Declarației de Independență a Statelor Unite, un document fundamental pentru democrația modernă, care a inspirat numeroase națiuni.

Aceasta a evidențiat principiile esențiale ale documentului – egalitatea, dreptul la viață, libertate și căutarea fericirii, precum și dreptul poporului de a-și decide destinul – și a amintit contribuția unor figuri istorice precum George Washington, Thomas Jefferson sau Benjamin Franklin.
Experiență directă în SUA
Simona Bucura-Oprescu a vorbit și despre experiențele sale directe în Statele Unite, unde a participat la proiecte comune și a avut ocazia să observe modul de funcționare al instituțiilor americane.
„Am avut șansa să văd pe viu modul de lucru din Congresul SUA, să vizitez Capitoliul și Biblioteca Congresului, unde este păstrată Declarația de Independență. Acestea sunt simboluri ale unei națiuni care și-a construit măreția pe valori solide și pe credința în libertate”, a declarat aceasta.
Mesaj despre parteneriatul strategic
În încheiere, deputatul de Argeș a subliniat importanța parteneriatului strategic dintre România și Statele Unite.
„Parteneriatul strategic dintre România și Statele Unite ale Americii, bazat pe încredere și pe valori comune, reprezintă garanția pe care înaintașii noștri și-au dorit-o și la care au visat atât de mult”, a transmis Simona Bucura-Oprescu.





