Administrația locală din Bascov organizează, pe 30 august 2026, una dintre cele mai importante ediții ale Zilei Comunei Bascov, dedicată aniversării a 605 ani de la prima atestare documentară a localității.
Primarul Gheorghe Stancu a anunțat că evenimentul va avea loc în zona de agrement Islaz Aninoasa, unde, începând cu ora 14:00, publicul va avea parte de un amplu spectacol artistic.
Capetele de afiș sunt Veta Biriș, Mirela Vaida, Andrei Bănuță și F.Charm & Oile Negre, cărora li se alătură numeroși artiști consacrați și interpreți din județul Argeș.
Pe lângă concerte, participanții vor putea urmări Parada Retro-Mobil, vor avea șansa de a câștiga premii la tombolă și se vor bucura de un spectaculos foc de artificii, care va încheia evenimentul.
Manifestarea este organizată de Primăria și Consiliul Local Bascov, împreună cu Casa de Cultură „Adriana Trandafir”, iar intrarea este liberă pentru toți participanții.





