ghita

Născut în 1998 la Pitești, fotbalistul Virgil Ghiță evoluează de peste doi ani pentru echipa poloneză Cracovia, având evoluții unanim apreciat în prima ligă poloneză. În acest sezon, și datorită evoluțiilor excelente ale lui Virgil Ghiță, echipa Cracovia este pe locul 4 în campionatul Poloniei. Ghiță a marcat până acum 10 goluri în 86 de partide pentru echipa poloneză.

Virgil Ghiță și-a început cariera la LPS Pitești, unde a jucat șapte ani în perioada 2003-2010, după care a evoluat un an la tineretul FC Argeș, fiind transferat apoi la Academia Gheorghe Hagi și jucând ulterior în aproape 100 de meciuri pentru Viitorul și Farul Constanța înainte de a se transfera în Polonia.

Virgil Ghiță are două selecții în echipa României, fiind remarcat în această toamnă și de selecționerul Mircea Lucescu.

 

CONTACT

Despre Noi

Pe site-ul financiarpress.ro veti gasi stiri de ultima ora din domenii de interes public. In fiecare zi va aducem cele mai importante stiri din judetul Arges si nu numai. Va oferim exclusivitati si informatii de cea mai buna calitate si va vom tine la curent cu ceea ce se intampla in domeniul financiar si economic, atat pe plan local cat si national. Lucruri care vor avea impact asupra vietii dumneavoastra vor fi prezentate in mod impartial pentru a intelege si a fi informati asupra masurilor care se iau de catre decidentii politici si veti afla primii evenimentele de interes.