- Wednesday, 04 June 2025
- Written by Denis Grigorescu
- Hits: 861
Începând de joi 5 iunie, Biblioteca Județeană „Dinicu Golescu” Argeș va avea un nou manager interimar, numit pe o perioadă de trei luni. Este vorba de Florin Gerard Călin, muzeograf la Muzeul Golești, unde în prezent deține funcția de șef secția Aer Liber-Etnografie. În trecut, acesta a fost director științific și administrativ, dar și director adjunct la Muzeul Golești, unde lucrează de aproape două decenii, fiind un profesionist foarte apreciat și specialist în arhitectură tradițională.
”Florin Gerard Călin va fi pentru cel puțin trei luni manager interimar la Biblioteca Județeană Argeș. Este un om cu experiență, a fost o bună perioadă și director adjunct la Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti - un om cu viziune, care corespunde criteriilor culturale și instituționale”, precizează Adrian Bughiu, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș.
Florin Gerard Călin este autorul a numeroase lucrări de specialitate privind arhitectura tradițională, lucrări ce s-au bucurat de numeroase aprecieri și la nivel național.
Popular Articles
- Most read
Publicitate





